Informacje dla pracodawc贸w » Europejski Fundusz Spo艂eczny
Informacja o realizacji projektu Ostro艂ecka aktywizacja dla m艂odych szansa na lepsze jutro




„Ostro艂臋cka aktywizacja dla m艂odych szans膮 na lepsze jutro”

Wsparcie na rzecz rozwoju sfery zatrudnienia poprzez promowanie zachowa艅 przyczyniaj膮cych si臋 do zwi臋kszenia szans zatrudnienia, warunk贸w przedsi臋biorczo艣ci, wyr贸wnywania szans oraz inwestowania w zasoby ludzkie.



Informacja o realizacji projektu posi艂kowego pn. „Ostro艂臋cka aktywizacja dla m艂odych szans膮 na lepsze jutro” w ramach projektu „Europejska Szansa M艂odzie偶y”
Dzia艂ania 1.2. Perspektywy dla m艂odzie偶y Sektorowego Programu Operacyjnego Rozw贸j Zasob贸w Ludzkich


W okresie od 1 lipca 2004 roku do 30 czerwca 2005r. Powiatowy Urz膮d Pracy w Ostro艂臋ce realizowa艂 projekt posi艂kowy pn. „Ostro艂臋cka aktywizacja dla m艂odych szans膮 na lepsze jutro” w ramach projektu „Europejska Szansa M艂odzie偶y” Dzia艂ania 1.2. Perspektywy dla m艂odzie偶y SPO RZL.
Ca艂kowite koszty projektu wynios艂y 848 612,55 PLN.
Celem projektu by艂o zaktywizowanie i przygotowanie do wej艣cia na rynek pracy oraz dostosowanie kwalifikacji zawodowych bezrobotnej m艂odzie偶y do 25 roku 偶ycia oraz absolwent贸w wszystkich typ贸w szk贸艂, zarejestrowanych w Powiatowym Urz臋dzie Pracy w Ostro艂臋ce. Projektem obj臋to grup臋 287 os贸b bezrobotnych (110 m臋偶czyzn i 177 kobiet), w tym 146 absolwent贸w (53 m臋偶czyzn i 93 kobiety).
Pierwszy etap realizacji projektu przewidywa艂 dostarczenie us艂ug indywidualnego i grupowego poradnictwa zawodowego i po艣rednictwa pracy, a drugi skierowanie m艂odzie偶y na sta偶, prace interwencyjne, szkolenie dostosowane do wymaga艅 rynku pracy lub udzielenie jednorazowych 艣rodk贸w na podj臋cie dzia艂alno艣ci gospodarczej.
Ponadto projekt zak艂ada艂 osi膮gni臋cie szeregu rezultat贸w mi臋kkich, takich jak zwi臋kszenie zdolno艣ci interpersonalnych i komunikacji spo艂ecznej beneficjent贸w, rozwini臋cie zdolno艣ci organizacyjnych i osobistych, zwi臋kszenie motywacji do poszukiwania pracy i orientacji w realiach rynku pracy, podwy偶szenie samooceny, zwi臋kszenie zaufania we w艂asne si艂y.
Pierwszym dzia艂aniem w ramach projektu by艂o poinformowanie spo艂ecze艅stwa poprzez lokaln膮 pras臋 i radio o przyst膮pieniu do jego realizacji. W tym celu wykorzystano r贸wnie偶 plakaty, broszury i ulotki, kt贸re rozmieszczono w PUP, filii WUP, w Starostwie Powiatu Ostro艂臋ckiego, w Urz臋dzie Miasta, w punktach potwierdzania gotowo艣ci w gminach oraz w miejscach og贸lnie dost臋pnych. Informacje o projekcie zosta艂y te偶 zamieszczone na stronie internetowej Urz臋du Pracy i Starostwa Powiatowego.
Dob贸r grupy ostatecznych beneficjent贸w zosta艂 dokonany w ramach poradnictwa zawodowego. Ci膮g艂y i pog艂臋biony kontakt z klientem wynikaj膮cy z us艂ug indywidualnego i grupowego poradnictwa oraz wynikaj膮ca st膮d pog艂臋biona znajomo艣膰 predyspozycji i kwalifikacji zawodowych os贸b bezrobotnych, w tym m艂odzie偶y gwarantowa艂y sprawny i skuteczny nab贸r zak艂adanej liczby ostatecznych beneficjent贸w projektu.
W czasie realizacji projektu osi膮gni臋to szereg zak艂adanych rezultat贸w. Wszyscy beneficjenci projektu zostali obj臋ci poradnictwem zawodowym i zaj臋ciami aktywizuj膮cymi oraz us艂ugami po艣rednictwa pracy. 30 os贸b bezrobotnych opracowa艂o indywidualne plany dzia艂ania. 101 beneficjent贸w skierowano do odbycia sta偶u, a na miejsca pracy w ramach prac interwencyjnych skierowano 艂膮cznie 53 osoby. Ponadto, beneficjentom projektu zaproponowano nast臋puj膮ce szkolenia, dostosowane do potrzeb lokalnego rynku pracy: pracownik biurowy z obs艂ug膮 nowoczesnego sprz臋tu biurowego, pracownik s艂u偶b ekonomiczno – podatkowych oraz pracownik dzia艂u sprzeda偶y z obs艂ug膮 w贸zk贸w jezdniowych. Dzi臋ki szkoleniom 116 os贸b podnios艂o swoje kwalifikacje zawodowe. 5 os贸b zainteresowanych podj臋ciem dzia艂alno艣ci gospodarczej otrzyma艂o pomoc w formie jednorazowych 艣rodk贸w na jej podj臋cie. 2 osoby rozpocz臋艂y dzia艂alno艣膰 gospodarcz膮 w sektorze handlowym, a 3 w us艂ugowym (us艂ugi biurowe, agrodoradcze i w zakresie szkolenia kierowc贸w).
Ponadto udzia艂 w projekcie przyczyni艂 si臋 do osi膮gni臋cia zak艂adanych rezultat贸w mi臋kkich. 艢wiadcz膮 o tym wyniki badania, kt贸re przeprowadzono metod膮 wywiadu kwestionariuszowego w trakcie realizacji projektu. Na podstawie analizy zebranych materia艂贸w badawczych mo偶na powiedzie膰 m.in., 偶e dzi臋ki uczestnictwu w projekcie beneficjenci podnie艣li swoj膮 samoocen臋, nabrali wi臋kszej pewno艣ci siebie w kontaktach z innymi, odkryli w sobie umiej臋tno艣ci, kt贸rych wcze艣niej sobie nie u艣wiadamiali, poczuli si臋 bardziej odpowiedzialni za to co robi膮 oraz poprawili swoje samopoczucie.

Reasumuj膮c, dzi臋ki podj臋tym dzia艂aniom beneficjenci podwy偶szyli posiadane kwalifikacje zawodowe, uzyskano 153 miejsca pracy i zwi臋kszono liczb臋 os贸b mog膮cych skorzysta膰 ze szkole艅, sta偶y, subsydiowanego zatrudnienia i jednorazowych 艣rodk贸w na podj臋cie dzia艂alno艣ci gospodarczej.
Do艣wiadczenia nabyte przy realizacji projektu zostan膮 wykorzystane w aktywizacji zawodowej bezrobotnych, prowadzonej w ramach codziennych zada艅 PUP.


Autor : 
Zredagowa艂(a) : Konrad Korepta
Data wprowadzenia : 2005-08-19 09:26:00
Data ostatniej modyfikacji : 2005-08-19 09:26:00
Liczba wy艣wietle艅 : 878



licznik odwiedzin: 1585299